Turcja – rozwój bez zawirowań szansą dla Polskiego eksportu?

23.07.2014
Doceniona znajomość lokalnego rynku – Euler Hermes otrzymał nagrodę: „Najlepsze Towarzystwo Ubezpieczeń Kredytu w Turcji w 2014”
 

Odział Euler Hermes w Turcji, został wybrany przez Global Banking & Finance Review, jedną z najważniejszych niezależnych instytucji finansowych w Turcji i otrzymał tytuł „Najlepszego Towarzystwa Ubezpieczeń Kredytu Kupieckiego”. Również polskie firmy mogą skorzystać na dynamicznym i długofalowym wzroście tureckiej gospodarki, zwłaszcza w dziedzinie przemysłu maszynowego, chemicznego czy motoryzacyjnego. ​

Produkcja tureckiego przemysłu w 2013 roku okazała się odporna na zawirowania polityczne (zamieszki w Stambule i afera korupcyjna) i niepokoje na globalnych rynkach finansowych. Popyt krajowy był główną siłą napędową wzrostu, przy wzroście konsumpcji prywatnej o 4,6%, wydatków publicznych o 5,9% i inwestycji o 4,3%. Gospodarka turecka została ukierunkowana silnie proeksportowo (eksport w ciągu dziesięciu lat ma być trzy-czterokrotnie wyższy), co ma też zapewne wpływ na obecny deficyt handlowy Turcji, wynikający z wielu inwestycji – w ubiegłym roku turecki import wzrósł aż o 8,5%.
 
Jak mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka: „Polski eksport do Turcji wpisuje się w to rosnące tureckie zapotrzebowanie – sprzedajemy na tamtejszym rynku głównie maszyny, wyroby elektryczne, wyroby chemiczne oraz żywność (też ma korzystne perspektywy w obliczu rosnącego spożycia indywidualnego w Turcji). Co prawda w bieżącym roku deprecjacja waluty, impuls inflacyjny i monetarne zacieśnianie osłabiły dynamikę popytu konsumenckiego, chociaż i tak jest ona wciąż niezła na tle np. europejskich krajów (+2,9%)… Ale co warto zaznaczyć – władze tureckie wciąż stawiają na rozwój, zwiększając w tym roku wydatki publiczne aż o 8,6%, w efekcie czego inwestycje publiczne rosną o ponad 4%. Jest to ważna informacja dla polskich eksporterów – rynek turecki wciąż jest dla nich dużą szansą, a perspektywy wzrostu nie są chwilowe, ale długofalowe. Warto aby np. polskie firmy maszynowe, chemiczne czy z sektora motoryzacyjnego korzystały z tego – nie tylko eksportując, ale też rozwijając trwałą kooperację z przemysłem tureckim, wykorzystując jego konkurencyjne cenowo komponenty w swojej produkcji. Euler Hermes zna tamtejszy rynek dogłębnie, o czym świadczy nagroda dla najlepszego ubezpieczyciela transakcji na tamtejszym rynku – zachęcam do skorzystania z naszej wiedzy i weryfikowania przy naszej pomocy możliwości współpracy z partnerami tureckimi.”
 
Ubezpieczenie kredytu to w Turcji stosunkowo nowy produkt. Jako lider rynku globalnego w tej kategorii, znajdujemy się w czołówce jednostek budujących świadomość jej wartości oraz pomagamy naszym tureckim klientom, aby dzięki niej mogli zwiększać wartość swojej działalności i strategii. Podkreślając znaczenie bezpiecznego handlu, pomagamy firmom w Turcji w utrzymaniu stabilnego wzrostu. "Otrzymana nagroda potwierdza, że jesteśmy na właściwej drodze. Zachęca nas do kontynuowania starań wiązanych z innowacyjnością i obsługą klienta" – mówi Özlem Özüner, CEO w Euler Hermes Turcja.
 
W tym roku pismo Global Banking & Finance Review, po raz drugi z rzędu uznało Euler Hermes za „Najszybciej rozwijające się towarzystwo oferujące ubezpieczenie kredytu handlowego w regionie Rady Współpracy Zatoki Perskiej”.

Euler Hermes wszedł na rynek turecki we wrześniu 2010; centrala firmy mieści się w Stambule. Spółka należy do regionu Basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Afryki (MMEA) w grupie Euler Hermes, zatrudniającego obecnie ponad 600 pracowników w regonie Rady Współpracy Zatoki Perskiej, Grecji, Włoszech, Maroku, Portugalii oraz Turcji.

 

 


*****

 
 
 

Kontakt dla mediów:
Grzegorz Błachnio
Euler Hermes
tel. 601-056-830
e-mail: grzegorz.blachnio@eulerhermes.com